Dövme Yaptırmak İstiyorum Çok Acır Mı?

Dövme yaptırmak acısız değildir elbet. Ancak özellikle küçük dövmelere dayanamayacak kimse yoktur.

Dövme yaptırmak günah mı?

Bu soru maalesef biz dövmecilere hep sorulmakta. Oysa bizler din adamı değil dövmeciyiz. Bu konu hakkında yorum yapmamız dahi yanlış olacaktır, çünkü bir tarafız. Bizler eğer günah olduğunu düşünüyor olsak bu işi yapmazdık. Ayrıca öyle bir olgu da var ki bin yıllardan bu yana dövme hep vardı ama bu güne değin günah mı, sevap mı diye hiç bir yorum geçmişte yok. Ta ki son on yıllarda, Türkiye de popüler hale gelince kimi çevreler bu konu hakkında yorumlar yapmaya başladolar. Bu konu kulaktan kulağa yayıldıkça yayıldı.

Geçici Dövme Nedir?

Geçici dövme diye adlandırılan dövme aslında kına süslemeleridir. Buna dövme demek doğru değildir, kına ile deri yüzeyi boyanır ve bu kına iki üç saat bekletildikten sonra yıkanır, deri yüzeyi artık kına tarafından boyanmış olur. Kına’nın özelliği deri üstündeki ölü hücreleri boyamasıdır, canlı derinin boyanması değildir. Ayrıca geçici makyaj yapan güzellik salonlarının kullandıkları birtakım yöntemler var, geçici makyaj boyalarının 3-5 yıl sonra deri altında kaybolma, dağılması şeklinde yok olduğunu belirtmektedirler. Ancak bu yöntemi profesyonel anlamda dövme yapan hiçbir dövme sanatçısı uygulamaz, sadece ticari amaçla bu işlere giren bazı insanlar bu türden uygulamalar yapmaktadırlar.  Bu uygulamanın bir moda olduğunu düşünmekteyiz, bu boyaları satan firmaları, 3-5 yıl sonra bulup bulamayacağınız meçhul, aynı zamanda bu uygulamayı yapan dövmeciyi de bulup bulamayacağınız meçhul.

Geçici Dövme ne kadar süre kalır?

Geçici dövme kişiden kişiye değişmekle birlikte 10-15 gün gibi kısa bir süre deride kalmaktadır. Aslında bunun deride kalmasından ziyade, derinin kendisini yenilemesiyle birlikte kınanın da beraberinde atılmasına sebep olmaktadır.

Geçici Dövme yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Kına bazı bünyelerde alerjik reaksiyone sebep olabilmektedir. Eğer daha önce kına ile geçici dövme yaptırmadıysanız sizde alerji yapıp yapmadığını bilmeniz mümkün değildir, bu nedenle bu riski göze almanız gerekir.

Bir kaç yıl kaldığı söylenen dövmeler var mıdır?

Bir kaç yıl kalıyor diye söylenen dövmeleri biz henüz görmedik. yani bir kaç yıllık bir dövmenin bir kaç yıl sonra kaybolduğunu görürsek o zaman böyle bir dövmenin varlığını teyid ederiz. 😉

Piercing nedir?

Piercing (İngilizce “delmek” anlamına gelmektedir.) cildin ve altında ki yağ tabakasının ya da kıkırdağın delinmesi ile takılan halka veya iğneler ile vücut sanatı ya da kişisel ifade şeklidir.

Dövmenin rengi solar mı?

Dövme sonrası bakım yeterince iyi yapılmazsa dövmenin solgun durması kaçınılmazdır. Aynı zamanda dövmenin solgunluğu da deri ile de ilgilidir, unutulmamalıdır ki, dövme insan derisinin yüzeyine değil derinin altına işlenir. Deri altındaki boyaların parlaklığı tamamen derinin parlaklığı (şeffaflığı) ve matlığı ile ilgilidir. Mat bir deride dövme mat durur, parlak bir deride dövme parlak durur. Bu durumu dövme yapılmayan bir deride gözlemlemek mümkün değildir.

Dövme sonrası bakım nasıl ve ne kadar süre olmalıdır?

Dövme sonrası bakım en az dövmeyi yaptırmak kadar önemlidir, Dövme sonrası dövmecinin önereceği merhemi 10-15 gün boyunca dövmeyi hiç bir şekilde kurutmamak kaydıyla sürekli olarak dövme yüzeyine uygulamak gerekmektedir.

Geçici Dövme Yaptırmak İstiyorum, Ne kadar Süre Kalır? Geçici Dövmeyi Nasıl Yapıyorsunuz?

“Geçici dövme sadece HİNT kınasıyla yapılmaktadır. Onun dışındaki tüm geçici dövme uygulamaların da 3-5 ay veya 1-2 yıl vücutta kalır mantığıyla dövmeyi yaptırdıktan sonra dövmenin yapıldığı bölgede iz kalmasının dışında dövmenin hiç geçmediği de görülmektedir.

Dövme yapılırken insandan insana hastalık bulaşır mı?

Dövme uygulaması esnasında tüm sağlık kliniklerinde olduğu gibi bulaşıcı hastalık riski vardır. Ancak dövme uygulama esnasında kullanılan malzemenin doğru sterilize edilmesi ve tek kullanımlık malzemelerin kullanılması durumunda bu risk ortadan kalkmış olur. Özellikle günümüzde dövme sektörü oldukça gelişmiş durumda, dövme için steril tek kullanımlık iğneler ve tek kullanımlık makine uçları bulunmaktadır, stüdyomuzda iğneler ve makine uçları tek kullanımlık olarak kullanılmaktadır.

Dövme öncesinde ne tür hazırlıklar yapılmalı?

Dövme yaptırmaya gelmeden önce mutlaka duş almalısınız bunun nedeni dövme sonrası birkaç gün duş alamayacaksınız. Dövme modeliniz konusunda biraz olsun araştırma yapınız ve uygulanacak bölgeyi önceden tespit ederseniz hem sizin için hem de dövmeyi uygulayacak dövme sanatçısı için kolaylık sağlayacaktır.

Dövme yapılırken çok acı çeker miyim?

Dövme yaptırmak acı verir, bu acının ölçüsünü belirtmek mümkün değildir, çünkü herkese göre değişen bir durumdur acı ve her bireyin bir acı eşiği vardır. Kimine göre hiç acımaz, kimine göre az acır, kimine göre çok acır. Ancak bugüne kadar bizim dövme uygulamalarımız esnasında, aşırı bir acıdan ötürü dövmesini yarım bırakan hiç kimse olamadı. Ama canın çok yandığını söyleyen oldu.

Dövme yapılırken vücudun hangi bölgeleri daha çok acır?

Dövme yapılırken en çok acıyan kısımlar, sinirlerin en yoğun ve yüzeyde bulunan bölgelerdir. Örnek vermek gerekirse el üstü, ayak üstü, parmaklar, kasık bölgeleri, dirsek, diz, kol pazı içi vb. gibi bölgeler. En az acıyan bölgeler genellikle dirsek omuz arası? ve bu bölgelere benzer kaba kısımlar diğer bölgelere göre daha az acır.

Dövmeden dolayı herhangi bir alerjik durum olur mu?

Bugüne değin dövmeden dolayı herhangi bir alerjik duruma rastlamadık. Ancak bu durum hiç kimsede alerji ya da bir rahatsızlık vermeyeceğinin garantisini vermez.

Dövmede ne tür boyalar kullanılıyor?

Ülkemizde henüz dövme boyaları üretilemediğinden dolayı Avrupa ya da Amerika menşeli boyalar kullanılmaktadır. Avrupa ve Amerika da üretilen boyalar lisanslı olup sağlık bakanlığımızca, dövme için onaylanmış olmalı ve vücuda herhangi bir yan etkisi olmayan boyalar olmalıdır.

Dövme yapılırken her kişiye yeni iğne kullanılıyor mu?

Dövme uygulamasında mutlaka ama mutlaka iğne ve boya kaplarının kişiye özel kullanılması ve makine uçlarının paslanmaz çelik olması ve bunların sterilize edilmiş olması gereklidir, aynı zamanda makine uçları tek kullanımlık (plastik) da olabilir. Anatolia Tattoo olarak bu kurallardan taviz vermiyoruz!

Dövmeyi sildirmek mümkün müdür?

Günümüzde eski bir dövmeyi sildirmek mümkündür. Özellikle yaygın olarak bilinen lazer cihazları ile silinebiliyor, ancak tavsiyemiz sildireceğiniz ya da sildirmeyi düşündüğünüz bir dövmeyi lütfen yaptırmayın, çünkü dövmeyi sildirmek yaptırmaktan daha çok pahalı ve zahmetlidir.

Yara, yanık, ameliyat vb. izler dövme ile kapatılabilir mi?

Birçok kez, yanık, yara izi, ameliyat izi ve kesik izleri üzerine dövme uygulamalarımız oldu, genellikle sonuç tatminkâr oluyor. Bu uygulamalardan biri olan geniş bir yanık izi kapatması için çekilmiş videoya, Videolar menüsünden ulaşabilirsiniz. Bu tür izleri aslında kapatmak mümkün değildir bizim burada yaptığımız söz konusu unsuru kamufle etmektir.

Dövme modeli tercih edilirken neler göz önünde bulundurulmalıdır?

Öncelikle yaptıracağınız dövmenin mutlak olarak bir şeyleri simgelemesi gerekmiyor, örneğin isim ve benzeri şeyler daha sonradan beraberinde pişmanlık getirebiliyor. Günümüzde dövme artık bu çerçeveden çıkmış durumda, vücudunuzda estetik durabilecek her şey olabilir, bunun kararını siz vermelisiniz. Ancak bizim deneyimlerimize göre özellikle sevgili isimleri ve politik simgeler bir süre sonra insanları rahatsız edebiliyor ve bu dövmelerden kurtulabilmek için ya üzerlerine tekrar dövme yaptırma gereği duyuyorlar ya da dövmeyi çıkartmanın yollarını arıyorlar. O nedenledir ki dövme yaptırmadan önce model konusunu iyiden iyiye gözden geçirmek gerekli.

Dövme yaptıracak kişide yaş sınırı var mıdır?

Dövme yaptıracak olan kişinin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir, 18 yaşını doldurmamış birinin anne ya da babası ile birlikte gelip dövme yaptırması gerekmektedir, bunun nedeni reşit olmamasıdır. 16 yaşının altındaki gençlerin dövme yaptırmasını tavsiye etmiyoruz, bunun nedeni henüz gelişim çağında olmaları ile vücutlarının ve fikirlerinin hızla değişmelerinden dolayıdır.

Dövme yaptırdıktan sonra duş, havuz, deniz v.b yerlere ne kadar süre sonra girilir?

Dövme yaptırdıktan sonra en az 2 gün  duş, havuz ve denize girilmemelidir! Bunun nedeni bu tür sularda edinilecek enfeksiyonlardır.

Dövme yaptırmak için en uygun mevsim hangisidir?

Aslında dövmenin mevsimi olmaz, ama yaz aylarında yapılan dövmelerin bakımı daha zor ( sıcak havalarda, duş, havuz ve denize girmekten dolayı) olacağından,  sonbahar kış ve ilkbahar uygun mevsimlerdir, yaz aylarında rahatça bakım yapabilecek birisi yaz aylarında da  yaptırabilir.

Piercing vücuda nasıl uygulanır?

Piercing için farklı delik açma aletleri vardır. Bu aletlerin çok titiz bir şekilde dezenfekte olmasına ciddi önem verilir. Yeterince dezenfekte olmamış aletler iltihaplanmalar meydana getirir. Piercing deliği uygulamasından sonra haftalarca çıkarılmaması gerekir, yoksa iltihaplanma tehlikesi artar.

Piercing deliği açılmadan evvel alkol, uyuşturucu ya da Kafein gibi maddelerin alınmaması gerekir. Çünkü bu maddeler kan pıhtılaşmasını etkileyebilirler.